Szukaj wśród publikacji:


< wróć do wykazu publikacji

Kazimierz Bańburski, Janusz Bogacz, Janusz Kozioł

Żydzi w Tarnowie


Świat, którego nie ma



wydanie: I
rok wydania: Tarnów 2003
wydawca: Muzeum Okręgowe w Tarnowie
ISBN: 83-85988-51-3
objętość: 60 str.
format: A5

opis:
Gdy w 1330 r. ówczesny wojewoda krakowski, bliski współpracownik polskiego króla Władysława Łokietka, Spycimir herbu Leliwa, zakładał w swojej wsi Tarnów Wielki miasto na prawie niemieckim, zapewne Żydów tutaj jeszcze nie było. Spycimir sprowadzał najchętniej Niemców, którzy w początkach istnienia miasta stanowili jego patrycjat, ale dość szybko się polonizowali. Pierwsza wzmianka źródłowa o pobycie w Tarnowie Żydów pochodzi dopiero z 1445 r. W lwowskich aktach sądowych (grodzkich) pod datą 17 grudnia tegoż roku znajduje się krótka notatka w języku łacińskim, której treść w przekładzie na język polski brzmi:
„Żyd Kalef z Tarnowa zeznał sędziemu grodzkiemu, urodzonemu Bystramowi z Łopiennika, że z tytułu długu zajęto mu 4 łokcie ruskie koftyru. Ten koftyr zobowiązał się wykupić, uiściwszy opłaty targowe, do najbliższej niedzieli przed św. Tomaszem Apostołem [tj. do 19 grudnia 1445 r.]. Jeśli opłat tych nie zapłaci, Bystram użyje swej władzy, uwięziwszy go i zakuwszy w dyby, zaraz po terminie naznaczonym przez wyrok“.
Wyrok ten sędzia ogłosił w obecności świadków, tak Żydów jak i szlachty, wymienionych po imieniu1. Rzeczony zaś „koftyr“ to według słownika Lindego „kosztowna turecka jedwabna materia“.


Spis treści

Kazimierz Bańburski
Żydzi w Tarnowie do 1939 r.

Janusz J. Kozioł
Przewodnik po wystawie
„Żydzi w Tarnowie. Świat, którego nie ma“

Janusz Bogacz
„A słońce świeciło i nie wstydził się...“
Zagłada tarnowskich Żydów

pobierz fragmenty
Wszelkie prawa zastrzeżone dla S-CAN Wydawnictwo s.c. 2007